Zgodnie z obecną wiedzą, definicja ta zawiera środowiskowe, społeczne i ekonomiczne aspekty działalności człowieka w kontekście globalnym. Aspekty środowiskowe obejmują na przykład efektywność wykorzystania zasobów podstawowych i innych, zanieczyszczenia, odpady i recykling. Kwestie społeczne dotyczą np. dobrego samopoczucia pracowników, zdrowia i bezpieczeństwa, wkładu społecznego, odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw oraz długoterminowej rentowności działalności gospodarczej. Aspekty ekonomiczne to kwestie takie jak rentowność, wydajność, wartość dodana dla udziałowców i zwrot z inwestycji.

Rozwiązania izolacyjne i materiały Paroc
Dokładamy wszelkich starań, aby dostosować nasze rozwiązania do potrzeb użytkownika i klienta, które wynikają z ogólnoświatowego trendu ukierunkowanego na zrównoważony rozwój. Paroc jest odpowiedzialną firmą, która zaspokaja potrzeby zarówno obecnych, jak i przyszłych pokoleń. Zrównoważony rozwój jest podstawową wartością w rozwijaniu naszej działalności. Dzięki naszym rozwiązaniom izolacyjnym, stwarzamy możliwości oszczędzania energii. Jesteśmy bardzo dumni, że podstawowa działalność Paroc przyczynia się do zrównoważonego rozwoju.
W kwestii rozwiązań dla domów pasywnych i energooszczędnych, możemy z dumą stwierdzić, że jesteśmy pionierem zarówno w energooszczędnych rozwiązaniach dla domów "pasywnych", jak i w koncepcji najbardziej zaawansowanych technologicznie energooszczędnych remontów oraz rozwiązań konstrukcyjnych. Rozwój tych koncepcji odbywa się nieustannie w ramach naszego programu ENERGYWISE, który rozpoczęliśmy w 1990 roku.
Wymagania dotyczące zrównoważonego budownictwa to:
- Efektywne wykorzystanie energii
- Minimalizacja emisji
- Wykorzystanie odpadów produkcyjnych i recyklingu
- Ustalenia żywotność
- Elastyczność
Produkujemy materiały z wełny mineralnej do izolacji termicznej, akustycznej oraz ogniochronnej. Podstawą naszych produktów jest skała wulkaniczna (kamień), która ma wiele zalet. Surowiec jest powszechnie dostępny w nieograniczonych zasobach. Dzięki swemu składowi, produkt końcowy jest naturalnym, bardzo trwałym wyrobem o strukturze włóknistej. Wełna mineralna jest trwała, odporna na ogień i wodę.
Oferujemy Państwu produkty trwałe i zrównoważone. Nasze rozwiązania oparte na wełnie mineralnej są bardzo trwałe i energooszczędne. Wełna mineralna jest wykonana w 98% z kamienia. Kamień jest topiony i rozwłókniany na cienkie włókna związane spoiwem dodawanym w procesu produkcyjnym. Rezultatem tego procesu jest bardzo trwały materiał zapewniający izolację termiczną, akustyczną i przeciwpożarową. Ilość energii zaoszczędzonej podczas całego okresu eksploatacji produktu ponad stukrotnie przekracza ilość energii potrzebną do produkcji wełny mineralnej.
Czas eksploatacji wełny mineralnej PAROC
Wełna mineralna PAROC jest przyjaznym dla środowiska i efektywnym sposobem izolacji budynku. To także oszczędność kosztów. Biorąc pod uwagę oszczędności uzyskane dzięki wełnie mineralnej PAROC w całym okresie jej eksploatacji, to energia zużyta do jej produkcja stanowi tylko jeden procent tego całkowitego bilansu. Wełna mineralna PAROC może być również poddawana recyklingowi lub bezpiecznie usuwana w późniejszym etapie.
Surowcem z którego składa się wełna mineralna firmy PAROC jest w ponad 95% kamień (skała wulkaniczna).
- Wełna mineralna PAROC jest wykonana z naturalnego kamienia
- Wełna mineralna składa się z ~98% powietrza i ~2 % włókien kamiennych.
- Badania pokazują, że wełna mineralna firmy PAROC spełnia najsurowsze wymogi w zakresie emisji substancji w pomieszczeniach.
- Kamień uważa się również jako niewyczerpalny zasób naturalny: kamień będzie dostępny przez cały okres życia na ziemi.
Efektywność energetyczna
- Każda tona CO2 wytwarzana w procesie produkcji wełny mineralnej, to około 200 ton zaoszczędzonego CO2 w trakcie 50 letniej eksploatacji budynku dzięki wykorzystaniu właściwości termoizolacyjnych wełny mineralnej. (Źródło: EURIMA)
- Lepsza izolacja termiczna = mniejszemu za potrzebowaniu na energie = duże oszczędności!
Świadectwo systemu zarządzania środowiskowego
- Paroc otrzymał certyfikat ISO14001. Oznacza to, że aspekty środowiskowe takie jak, emisja do powietrza, postepowanie z odpadami, wykorzystanie zasobów naturalnych i efektywnosć energetyczna są dla PAROC niezwykle istotne, a wpływ produkcji na środowisko jest stale ulepszany.
|
|
Bilans energetyczny jest bardzo pozytywny
- Produkty z wełny mineralnej oszczędzają o wiele więcej energii niż wymaga ich produkcja.
- Produkcja kamiennej wełny mineralnej wymaga połowy energii potrzebnej do produkcji innych rodzajów izolacji (celuloza, styropian).
- Pozytywny bilans energetyczny jest osiągany już w kilka miesięcy po instalacji. (Źródło: Force Technology / DK-Teknik)
Recykling odpadów
Efektywny transport
- Wysoki stopień kompresji wełny mineralnej oznacza, że produktów o niskiej gęstości jest o 60% więcej w opakowaniu, niż produktów bez kompresji → Dzięki temu w jednostce transportowej przewozi się o wiele więcej m3 produktów z wełny mineralnej!
- Chociaż transport kołowy wpływa na środowisko, to konieczny jest transport produktów do miejsca przeznaczenia.
- Celem jest minimalizacja niepotrzebnych przebiegów jałowych i zadbanie o przejazd pojazdów zawsze załadowanych.
- Wyraźnym znakiem wzrostu wydajności jest fakt że: pojazdy transportowe są załadowane w 80% pokonywanej odległości.
|
 |
Odpady z tworzyw sztucznych
- Paroc wspiera i przyczynia sie do tworzenia systemów selekcyjnej zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych w różnych krajach.
- W większości krajów, istnieją już systemy zbierania odpadów tworzyw sztucznych.
- Paroc również przyjmuje zwracane odpady tworzyw sztucznych w niektórych swoich fabrykach.
|
|
Recykling palet
- Większość palet używanych obecnie przez PAROC to tak zwane palety jednorazowe. → Stare palety drewniane mogą być używane jako źródło energii, na przykład w domach prywatnych lub istytucjach.
- Określone palety w dobrym stanie mogą być odesłane do najbliższej fabryki.
|
|
Palety jako izolacja
- Do transportu produktów dachowych w Polsce i Szwecji, PAROC używa palet jednorazowych wykonanych z twardej wełny mineralnej.
- Po dostarczeniu produktów dachowych w miejsce docelowe, palety z wełny mineralnej mogą byc zastosowane jako element izolacji dachu →Oznaczo to minimalną ilość odpadów!
Ponowne wykorzystanie odpadów
- podczas instalacji do 5 % wykorzystanej objętosci produktu staje się odpadem.
- Zalecamy użycie produktu o optymalnie dobranych wymiarach.
- Odpady powinny być stosowane tam,gdzie sa generowane,aby uniknąć zbednego transportu.
- Odpady z cięcia wełny mineralnej moga być użyte np. jako izolacja poddasza wraz z wełną granulowaną.
Wykonanie izolacji z wełny wdmuchiwanej
- Odpady mogą być przetwarzane za pomoca specjalnej maszyny rozdrabniającej do postaci wełny granulowanej w celu ponownego wykorzystania np. jako izolacja poddasza.
|
|
Rozbiórka: Ponowne wykorzystanie używanych materiałów
- Używana wełna mineralna nadaje sie do ponownego wykorzystania jako izolacja termiczna na nowej budowie, pod warunkiem że materiał zostanie odzyskany w stanie nienaruszonym z poprzedniej lokalizacji.
- Wełna mineralna odzyskana z rozbiórki może być rozdrobniona do postaci granulatu i używana jako izolacja przed mrozem w lekko obciążonych strukturach glebowych (po uzyskaniu pozwolenia).
- Wełna mineralna Paroc może byc bezpiecznie stosowana w kontakcie z gruntem.
Czytaj więcej >>
www.eurima.org, www.miwo.pl