Wiele procesów przemysłowych wymaga dużych ilości ciepła i energii mechanicznej. W Unii Europejskiej sektor przemysłowy przyczynia się do zużycia 27% energii końcowej.
Optymalizacja zużycia energii w systemach przemysłowych prowadzi do korzystnego oddziaływania na środowisko i oszczędności kosztów. W każdym procesie lub zakładzie przemysłowym, właściciele i spółki obsługujące chcą mieć pewność, że ich inwestycje przynoszą optymalną funkcjonalność, wydajność i, oczywiście zysk. Obszary, w których można osiągnąć lepszą efektywność energetyczną i oszczędności to:
- Rurociągi technologiczne, zwłaszcza o wysokich temperaturach
- Skrzynie zaworowe i kołnierze
- Ścian zbiorników i dachy
- Wymienniki ciepła, zbiorniki ciśnieniowe
- Kotły
- Kanały dymowe
- Urządzenia i filtry
- Kominy przemysłowe
- Konstrukcje specjalne
Prostym sposobem na zwiększenie efektywności i wydajności procesów jest zapewnienie, że są one właściwie zaizolowane; minimalizacja zużycia energii oraz maksymalizacja efektywnego okresu eksploatacyjnego zakładu to niezwykle cenne korzyści jakie daje dobrze zaizolowany proces. Zużycie energii można zmniejszyć po prostu poprzez utrzymanie strat cieplnych w transferze ciepła na minimalnym poziomie.
W przemyśle, istnieje duży potencjał obniżania poziomu strat cieplnych. Zbyt często specyfikacje techniczne są po prostu skopiowane z poprzednich projektów, a niektóre z nich liczą sobie już dziesiątki lat. Przez lepsze zaizolowanie procesów, można osiągnąć wiele korzyści: oszczędność energii i środków, zmniejszenie emisji CO2 i osiągnięcie bardziej efektywnych procesów.

Ilustracja: Jedna inwestycja w efektywność energetyczną procesu przemysłowego generuje coroczne oszczędności w kosztach energii.
Rury i instalacje w zakładach przemysłowych często transportują materiały podgrzewane, takie jak np. ciepła woda. Optymalny proces produkcji wymaga, aby wytwarzane ciepło było utrzymywane na stałym poziomie przez cały proces. Kiedy rury i instalacje nie są odpowiednio izolowane, dochodzi do strat ciepła i więcej energii jest potrzebne do utrzymania tego stałego poziomu. Jednak w wielu procesach, niektóre elementy, takie jak zawory, kołnierze nie są w ogóle izolowane. Również niewłaściwa konserwacja elementów izolacyjnych w procesie technologicznym powoduje co roku ogromne straty ciepła.
Branża budowlana zostawiła daleko w tyle przemysł pod kątem przepisów dotyczących efektywności energetycznej. Jeśli porównamy poziom izolacji w domach pasywnych i elektrowniach, zobaczymy, że temperatury w tych systemach różnią się znacznie. Ze względu na wysokie temperatury w elektrowniach utrata ciepła jest znacznie większa niż w przypadku domów pasywnych. Ale jeśli porównać poziomy izolacji stosowane do zmniejszenia tych strat, różnica jest ogromna.
Normy dotyczące strat ciepła: Porównanie przemysłu i branży budowlanej
|
Elektrownia |
Aktualne normy budowlane |
Dom pasywny |
Temperatura |
250 °C - 640 °C |
18 °C - 22 °C |
18 °C - 22 °C |
Strata ciepła (AGI Q101) |
150 W/m2 |
< 10 W/m2 |
< 3 W/m2 |
Grubość izolacji |
100 mm |
100 mm |
350mm - 500 mm |
Żródło: eiif.org
Bardzo często, izolacja przemysłowa ma bardzo wysokie wymagania. Zakres temperatur w urządzeniach sięga 600-800 stopni Celsjusza, a procesy są zlokalizowane głównie na świeżym powietrzu. Aby zapewnić dobre właściwości termiczne i mechaniczne, izolacja musi mieć również dobrą odporność na wodę i właściwości zapobiegające korozji. Często procesy znajdują się blisko morza, gdzie ryzyko korozji jest szczególnie duże.
Grupa Paroc jest członkiem Europejskiej Fundacji Izolacji Przemysłowych (European Industrial Insulation Foundation - EIIF).
Europejska Fundacja Izolacji Przemysłowych została założona w 2009 roku i zrzesza czołowych europejskich wykonawców i producentów izolacji. Jest ona neutralną instytucją typu non-profit i promuje używanie izolacji przemysłowych jako najlepszą metodę wspomagającą zrównoważony rozwój i rentowność. Programy EIIF podnoszą świadomość społeczeństw dotyczącą korzyści jakie daje stosowanie izolacji. Fundacja ma na celu wykazanie ukrytego potencjału izolacji i promowanie działań na rzecz rozwiązań izolacyjnych, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju.
Czytaj więcej >>
http://www.eiif.org/default.asp