Fire Safe Europe – organizacja poświęcona bezpieczeństwu pożarowemu w Europie – skupia strażaków, ważnych polityków oraz ekspertów

27 lut 2015
Ludzie spędzają 90% czasu wewnątrz budynków, a 90% pożarów zdarza się właśnie w budynkach. By bardziej skupić uwagę na bezpieczeństwie pożarowym, Fire Safe Europe, międzynarodowe porozumienie łączące różne branże, skupiło strażaków, europarlamentarzystów, ekspertów przemysłu budowlanego oraz organizacje pozarządowe, by wspólnie wypracowywać sposoby udoskonalania bezpieczeństwa pożarowego w budynkach w Europie. Porozumienie dąży również do tego, by bezpieczeństwo pożarowe było jednym z najważniejszych punktów obrad w Unii Europejskiej. 25 lutego odbyła się w Brukseli dyskusja na wysokim szczeblu, która dotyczyła niespójnych oraz przestarzałych przepisów przeciwpożarowych w Europie.

Zdaniem Fire Safe Europe, obecne przepisy znacznie się różnią w poszczególnych krajach. W Niemczech wyjścia pożarowe w szkołach muszą być tak umieszczone, by nie znajdowały się w odległości większej niż 10 metrów, we Włoszech odległość ta wynosi 60 metrów.

Wdychanie dymu jest główną przyczyną zgonów w czasie pożarów budynków, jest ono również przyczyną zachorowań na raka wśród strażaków. Mimo tego, obecne przepisy oraz standardy Unii Europejskiej nie biorą pod uwagę toksyczności dymu pochodzącego z produktów budowlanych.

Współczesny styl życia oraz dzisiejsze materiały, jak np. elektronika, które są wykorzystywane wewnątrz budynków, sprawiają, że ponownie musimy się zastanowić nad bezpieczeństwem pożarowym. 50 lat temu pomieszczenie zajmowało się ogniem w ciągu 25 minut, dzisiaj ten czas wynosi odpowiednio trzy minuty. Współczesne domostwa wykorzystują materiały, które są bardziej palne. Jednak przepisy przeciwpożarowe nie nadążają za zmianami stosowanych materiałów.

To niektóre z powodów, dla których Fire Safe Europe wzywa do ustalenia ustandaryzowanych i aktualnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa pożarowego w Europie. Będzie to oznaczać na przykład odnowienie metod przeprowadzania testów bezpieczeństwa pożarowego oraz uwzględnienie toksyczności dymu w standardach i przepisach Unii Europejskiej dotyczących materiałów budowlanych.

Fire Safe Europe (FSEU) to mające swoją siedzibę w Brukseli szerokie i wyjątkowe w swoim charakterze porozumienie skupiające ekspertów przeciwpożarowych, strażaków, zrzeszenia europejskie oraz firmy międzynarodowe, wliczając producentów materiałów budowlanych oraz dostawców materiałów izolacyjnych, przewodów, cementu, sufitów oraz sprzętu ochrony przeciwpożarowej. Misją Fire Safe Europe jest poprawa bezpieczeństwa pożarowego w budynkach obywateli Europy. Paroc jest członkiem tego porozumienia.