Problem strat ciepła w budynkach wielopiętrowych

22 wrz 2011
Paroc opracowuje rozwiązanie dla problemu strat ciepła w budynkach wielopiętrowych wybudowanych w XX wieku na przestrzeni lat 60-80.

Paroc opracował nowy element drewniany z izolacją z wełny mineralnej, który ułatwia przystosowanie budynków wielopiętrowych do standardów domu pasywnego. Fiński rynek będzie pierwszym, na którym ta nowa technologia zostanie przetestowana. Element drewniany izolowany wełną mineralną stosowany w remoncie budynku wielopiętrowego w Finlandii

„Rynek w Europie Północnej jest ogromny. Branża budowlana długo i intensywnie poszukiwała prostego i skutecznego sposobu na remontowanie budynków wielopiętrowych, tak aby dostosować je do nowych wymogów dotyczących zużycia energii. Stworzyliśmy drewniane elementy, które są łatwe w montażu i które umożliwiają osiągnięcie wyników zgodnych ze standardem domu pasywnego." - mówi Jukka Sevón, Kierownik ds. Rozwoju Produktu oraz inicjator tego pomysłu w Paroc Oy AB.

 

W miejscowości Peltosaari, w Finlandii, Paroc obecnie zajmuje się remontem elewacji budynku przy zastosowaniu dwunastometrowych pionowych elementów o drewnianej ramie, izolowanych wełną mineralną. Budynek został wybrany w drodze konkursu, w ramach projektu Innova. Celem projektu było znalezienie i uzasadnienie użycia innowacyjnych rozwiązań, pozwalających na renowację budynków wielopiętrowych, dostosowując je równocześnie do standardów domów pasywnych. Paroc w Finlandii jest inicjatorem tego projektu, który finansowany jest między innymi przez ARA (Centrum Finansowania i Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego Finlandii).

Elementy składają się z niepalnej izolacji cieplnej, kanałów wentylacyjnych i mają osadzone okna, a także w podstawowym zakresie zagipsowane ściany gipsowo-kartonowe. Prefabrykowane elementy zmniejszają ilość prac do wykonania na miejscu robót co oznacza, że pobliscy mieszkańcy tylko w niewielkim stopniu odczuwają jakiekolwiek uciążliwości związane z pracami montażowymi. Zewnętrzna powłoka budynku, która w tym przypadku składa się z betonowych elementów warstwowych jest rozbierana, a stara izolacja jest ściągana.

„Elementy prefabrykowane w znacznym stopniu ograniczają ilość prac, które należy wykonać na miejscu montażu, co oznacza, że mieszkańcy nie muszą się wyprowadzać na czas prac renowacyjnych, dzięki czemu renowacja tego typu budynku staje się finansowo uzasadniona" - powiedział Jukka Sevón.

Dzięki grubej konstrukcji ścian, ulega również poprawie izolacja akustyczna budynku, a mieszkańcy uzyskują dodatkowo szerokie „klasyczne" wnęki okienne w mieszkaniach.  

Więcej informacji:
Jukka Sevón, Szef Rozwoju Produktu, Paroc Oy AB
Phone +358 468768033, jukka.sevon@paroc.com

Anders Olsson, Starszy Doradca, Izolacje Budowlane Paroc
Phone +46 (0)500 46 90 00

Obrazy do publikacji: Anders Ekhammar
Phone +46 (0)31-701 33 37

Grupa Paroc jest jednym z czołowych producentów wełny mineralnej i rozwiązań izolacyjnych w Europie. W skład asortymentu PAROC® wchodzą izolacje budowlane, izolacje techniczne, izolacje morskie, systemy płyt warstwowych i produkty akustyczne. Paroc działa w 13 krajach Europy, posiada zakłady produkcyjne w Finlandii, Szwecji, Litwie i Polsce, a głównymi właścicielami Paroc Group jest kilku inwestorów instytucjonalnych, przy czym udziały mniejszościowe znajdują się w posiadaniu pracowników firmy. Nasze obroty w roku 2011 wyniosły 405 milionów Euro przy liczbie zatrudnionych osób równej 1.990.